នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់វិស័យវារីវប្បកម្ម Regional Fish Institute, Ltd. ដែលជាក្រុមហ៊ុនជប៉ុនដ៏ល្បីល្បាញសម្រាប់ជំនាញវារីវប្បកម្ម កំពុងស្វែងរកឱកាសសហការយ៉ាងសកម្មជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនៅកម្ពុជា។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានពិភាក្សាក្នុងកិច្ចប្រជុំកាលពីថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ រវាង ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទីមួយនៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា និងលោក Shun Ishimoto នាយកប្រតិបត្តិ (ធុរកិច្ចក្រៅប្រទេស) និងជាប្រធានផ្នែកប្រតិបត្តិការ និងផ្នែកផលិតកម្ម នៃក្រុមហ៊ុន Regional Fish Institute, Ltd.។
កិច្ចប្រជុំនេះបានផ្តល់នូវវេទិកាមួយសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការបង្ហាញពីបេសកកម្ម ចក្ខុវិស័យ និងប្រវត្តិប្រតិបត្តិការយ៉ាងទូលំទូលាយ ក្នុងគោលបំណងស្វែងយល់ពីភាពជាដៃគូដែលមានសក្តានុពលដែលអាចជំរុញភាពជឿនលឿនក្នុងឧស្សាហកម្មវារីវប្បកម្មនៅកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុនបានឱ្យដឹងថា ក្រុមហ៊ុន Regional Fish Institute, Ltd. មានជំនាញឯកទេសលើកិច្ចការវារីវប្បកម្ម(Aquaculture) ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាជីវសាស្រ្តជាន់ខ្ពស់ (Bio-Technology) ដើម្បីលើកកម្ពស់ផលិតភាព, ការស្រាវជ្រាវនិងច្នៃបង្កើតពូជថ្មីៗ, ព្រមទាំងការបង្កើនស្តង់ដារគុណភាពជលផលដែលផលិតបាន ដើម្បីបំពេញតម្រូវការទីផ្សារនាំចេញផងដែរ។
បន្ថែមពីនេះ ក្រុមហ៊ុនក៏មានគោលដៅក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ, ការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យា និងការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានអំពីកិច្ចការវារីវប្បកម្មតាមបែបវិទ្យាសាស្រ្តទំនើប ដោយផ្តោតលើទិដ្ឋភាពផ្សេងៗគ្នានៅក្នុងតំបន់ដើម្បីជំរុញនិរន្តរភាពលើវិស័យមួយនេះ។
ឆ្លើយតបទៅនឹងសំណើរបស់ក្រុមហ៊ុន ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល បានស្នើឱ្យមានគំនិតផ្តួចផ្តើមស្រាវជ្រាវរួមគ្នាមួយ ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងស៊ីជម្រៅអំពីបច្ចេកវិទ្យាជីវសាស្ត្រទំនើបក្នុងវិស័យវារីវប្បកម្មនេះ។ ឯកឧត្តមបានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយស្ថាប័នជំនាញពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ដើម្បីធានាបាននូវការអនុលោមតាមស្តង់ដារដែលបានបង្កើតឡើង និងដើម្បីការពារជីវៈចម្រុះដ៏សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជា។
កិច្ចសហការដ៏មានសក្ដានុពលនេះ គឺជាជំហានវិជ្ជមានឆ្ពោះទៅរកការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពវារីវប្បកម្មរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ខណៈពេលដែលការលើកកម្ពស់ការអនុវត្តប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅក្នុងឧស្សាហកម្មនេះ។