កំពង់​ផែ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ​កំពត​ដែល​ទន្ទឹង​រង់ចាំ​ជា​យូរ​មក​ហើយនោះ ​បាន​បើក​សម្ពោធ​ដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ ​ក្រោម​អធិបតីភាព​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន ម៉ាណែត។ ការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍នេះមានតម្លៃប្រមាណជា ១០លានដុល្លារ ដែលនឹងជួយជំរុញយ៉ាងខ្លាំងដល់វិស័យទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តកំពត ទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរណ៍ពីទីផ្សារក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ។
កំពង់ផែនេះ ស្ថិតនៅលើផ្ទៃដីទំហំ ៤,២៥ហិកតា ក្នុងភូមិជុំគ្រៀង ឃុំជុំគ្រី ស្រុកទឹកឈូ កំពង់ផែនេះមានជម្រៅ ៣ម៉ែត្រពីចំណុចបត់ទៅផ្ទៃសមុទ្រ រួមជាមួយនឹងប្លង់ប្រវែង ៦,៧៥គីឡូម៉ែត្រ និងទទឹង ៦២ម៉ែត្រ បែងចែកជាពីរគន្លង។ លក្ខខណ្ឌអំណោយផលទាំងនេះអាចឱ្យនាវាដែលផ្ទុកអ្នកដំណើរប្រមាណ ៣០០នាក់អាចចេញ-ចូលចតបានយ៉ាងរលូន។
ការសាងសង់កំពង់ផែនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទេសចរណ៍សម្រាប់កំណើនប្រកបដោយបរិយាប័ន្ននៅក្នុងមហាអនុតំបន់មេគង្គ ដែលជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដែលមានការសហការគាំទ្រដោយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី។ គម្រោងនេះ ត្រូវបានក្រុមហ៊ុន S.B.P.H. ក្រុមហ៊ុន Unjinairing & Construction Co., Ltd បើកការដ្ឋានសាងសង់ កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៨ និងបញ្ចប់ការងារសាងសង់ជាស្ថាពរនៅថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២។
ក្នុងពិធីសម្ពោធនេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃកំពង់ផែទេសចរណ៍អន្តរជាតិកំពត ដោយបានលើកឡើងពីតួនាទីរបស់កំពង់ផែនេះដែលជាកាតាលីករជំរុញចរាចរណ៍ទេសចរណ៍ទៅកាន់តំបន់ឆ្នេរ និងបណ្ដាកោះនានា។ ជាមួយនឹងកិច្ចសហការជាយុទ្ធសាស្ត្រ កំពង់ផែនេះ បាននិងកំពុងចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនវីរៈប៊ុនថាំ របស់ឧកញ៉ា សួស វីរ៉ាក់ ដើម្បីបង្កើតសេវាកម្មទូកល្បឿនលឿនទៅកាន់ប្រទេសជិតខាងផងដែរ។
សម្លឹងឆ្ពោះទៅមុខ ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរមានគោលបំណងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរឱ្យបាន ៥០ម៉ឺននាក់ ទាំងក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិក្នុងឆ្នាំ ២០២៥នេះ ជាមួយនឹងគោលដៅឈានដល់ ១លាននាក់ នៅឆ្នាំ២០២៦។ ផែនការដ៏មានមហិច្ឆិតានេះ កំពុងបញ្ជាក់ពីសក្តានុពលរបស់កំពង់ផែដែលជាមជ្ឈមណ្ឌលដ៏សំខាន់នៅក្នុងទេសភាពទេសចរណ៍របស់កម្ពុជា បង្កើនការទាក់ទាញរបស់ប្រទេសទៅកាន់អ្នកធ្វើដំណើរមកពីជុំវិញពិភពលោក។(អានបន្ថែម)
កំពង់ផែទេសចរណ៍អន្តរជាតិកំពត គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍របស់ខេត្ត ដែលត្រៀមឆ្ពោះទៅរកយុគសម័យថ្មីនៃវិបុលភាពទេសចរណ៍ ដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍មិនត្រឹមតែសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុកប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងតំបន់ទូលំទូលាយទៀតផង។