នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយដើម្បីបង្កើនសុវត្ថិភាព និងលើកកម្ពស់ជីវភាពសម្រាប់សហគមន៍ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយគ្រាប់មីន ប្រទេសលុចសំបួបានផ្តល់ជំនួយចំនួន ២លានអឺរ៉ូ ដើម្បីគាំទ្រដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងបោសសម្អាតមីននៅកម្ពុជា។ ការ​ប្រកាស​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​អាជ្ញាធរ​មីន​កម្ពុជា នៅ​ថ្ងៃ​ទី៣១ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥។
ការចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការនៃកិច្ចព្រមព្រៀងផ្តល់ជំនួយនេះបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយមានការចូលរួមដោយឥស្សរជនពិសេសរួមមាន ឯកឧត្តម Lee Thuc រដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកបេសកកម្មពិសេស និងអនុប្រធានទី១, ព្រះអង្គម្ចាស់ Guillaume Jean Joseph Marie រជ្ជទាយាទនៃប្រទេសលុចសំបួ និងលោកស្រី Alissar Chaker តំណាងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំនៅកម្ពុជា (UNDP)។
អាជ្ញាធរមីន បានចាត់ទុកថា ការចូលរួមចំណែកពីប្រទេសលុចសំបួ នឹងបង្កើនទិន្នផលនៃការបោសសម្អាតមីន ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការផ្តល់សេវាដល់ជនមានពិការភាព តាមរយៈមជ្ឈមណ្ឌលស្តារលទ្ធភាពពលកម្មកាយសម្បទា និងបង្កើតសមត្ថភាពជាតិក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងការប្រមូលយុទ្ធភណ្ឌដែលនៅសេសសល់។
ពាក់ព័ន្ធសកម្មភាពបោសសម្អាតមីននេះដែរ កាលពីថ្ងៃទី ៣១ ខែមិនា ឆ្នាំ២០២៥ រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ក៏បានសម្រេចផ្តល់ជំនួយសរុបចំនួន ១.៤៦៦លានយ៉េន ស្មើនឹងប្រមាណជិត ១១លានដុល្លារ ដល់កម្ពុជា ដើម្បីគាំទ្រអង្គភាព CMAC លើគម្រោងចំនួន២ គឺ១.គម្រោងពង្រឹងសមត្ថភាពអង្គភាព CMAC លើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការត្បូង-ត្បូងក្រោមគម្រោងកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។និង២.សម្រាប់គាំទ្រគម្រោងសាងសង់អគារហ្វឹកហ្វឺន និងអគារផ្សព្វផ្សាយអប់រំយល់ដឹងពីសង្គ្រាម (សារមន្ទីរតេជោសន្ដិភាព) នៃមជ្ឈមណ្ឌលសកម្មភាពកំចាត់មីនកម្ពុជា៕ (អានបន្ថែម)
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាទាំងនេះបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់សហគមន៍អន្តរជាតិក្នុងការជួយកម្ពុជាក្នុងយុទ្ធនាការបោសសម្អាតគ្រាប់មីន និងការលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាព និងគុណភាពជីវិតសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។