របាយការណ៍របស់កំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញបានបង្ហាញថា ក្នុងខែមករាតែមួយ កំណើនចរាចរណ៍កុងតឺន័រ និងប្រតិបត្តិការជារួមមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយទទួលបានកុងតឺន័រឆ្លងកាត់ជាង ៤៤.៣៧៩TEUs (ម្ភៃហ្វីត) ដែលនេះជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការកើនឡើងគួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើលជិត ៥០% បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំមុន។
បើតាមលទ្ធផលក្នុងរបាយការណ៍ក្នុងខែមករា ឆ្នាំ២០២៥នេះ នៅកំពង់ផែស្វ័យតភ្នពេញ មានកុងតឺន័រឆ្លងកាត់ចំនួន ៤៤.៣៧៩TEUs កើនឡើង ៤៨,៣៩% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣។ ការកើនឡើងនេះបង្ហាញពីតួនាទីដ៏សំខាន់របស់កំពង់ផែក្នុងការសម្របសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម និងពាណិជ្ជកម្មក្នុងតំបន់។
បើនិយាយពីទំនិញវិញ បរិមាណទំនិញ និងប្រេងឥន្ធនៈសរុបដែលដឹកជញ្ជូនតាមកំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញបានឈានដល់ ៤៥៦.៤១៩ តោនក្នុងខែមករា ដែលបង្ហាញពីការកើនឡើងដ៏រឹងមាំ ៤៦.៧៣%។ រីឯចំនួនកប៉ាល់ដែលចូលចតនៅកំពង់ផែក៏កើនឡើងដែរ ដោយមានកប៉ាល់សរុបចំនួន ៣០៨ ត្រូវបានកត់ត្រា – កើនឡើង ៣៣,៣៣% ធៀបនឹងខែមករា ឆ្នាំ២០២៤។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ចំនួនកប៉ាល់ដឹកអ្នកដំណើរបានថយចុះ ១៤% ដោយមានត្រឹមតែ ៤៣គ្រឿងចូលចតនៅកំពង់ផែ ខណៈដែលចរាចរណ៍អ្នកដំណើរសរុបមានការកើនឡើងតិចតួច ៤.៨៥% ស្មើនឹង ៤.៤៥៣នាក់។
គួររំលឹកថា រយៈពេល១ឆ្នាំ២០២៤ កំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ ប្រមូលចំណូលដោយមិនទាន់ធ្វើសវនកម្ម បានចំនួនសរុប ៤១.៥៨៨.១៧២ដុល្លារអាម៉េរិក កើនជាង ២០% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ដែលមានចំនួន៣៤.៥៥៨.៥១១ ដុល្លារ។ ដោយចំណូលពីប្រតិបត្តិការផែមានជាង ៣៤លានដុល្លារ កើនជាង ២១% ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣, ចំណែកចំណូលពីអាជ្ញាធរផែមានជាង ៥លានដុល្លារ កើនជាង ២១% រីឯចំណូលពីសេវាកម្មផ្សេងៗមានជាង១ លានដុល្លារ កើន២%។ (អានបន្ថែម) https://construction-property.com/km/phnom-penh-autonomous-port-reported-significant-growth-in-2024​​/
ដំណើរការដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍របស់កំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញបានគូសបញ្ជាក់អំពីជំហរដ៏សំខាន់របស់ខ្លួននៅក្នុងវិស័យភស្តុភារ និងដឹកជញ្ជូន ដែលជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពពាណិជ្ជកម្មនៅក្នុងតំបន់។ នៅពេលដែលប្រតិបត្តិការបន្តពង្រីក ភាគីពាក់ព័ន្ធមានសុទិដ្ឋិនិយមចំពោះការរីកចម្រើនបន្ថែមទៀតនៅក្នុងប៉ុន្មានខែខាងមុខនេះ។