ក្នុង​គោលបំណង​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច ជប៉ុន​គ្រោង​នឹង​បង្កើន​ការវិនិយោគ​របស់ខ្លួន​នៅ​ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបន្ថែមទៀត តាមរយៈ​ជំរុញ​ភាពជា​ដៃគូ​រវាង​សហគ្រាស​ធុន​តូច និង​មធ្យម (SMEs) នៅក្នុង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានពិភាក្សាក្នុងកិច្ចប្រជុំកាលពីថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ រវាងឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងឯកឧត្តម Takahashi Fumiaki ប្រធានសមាគមជប៉ុន-កម្ពុជា។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម Takahashi បានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការស្វែងរកឱកាសថ្មីៗ សម្រាប់ធ្វើការវិនិយោគនៅកម្ពុជាបន្ថែម ដោយបានស្នើឱ្យមានការបង្កើតឡើងនូវយន្តការជាក់លាក់មួយ ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការវិនិយោគ និងការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងរវាងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមជប៉ុន និងកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នវិនិយោគិនជប៉ុនមានសកម្មភាពវិនិយោគក្នុងវិស័យជាច្រើននៅកម្ពុជាដូចជា កសិកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងវារីវប្បកម្ម។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត បានសាទរចំពោះសំណើនេះ ដោយសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការចូលរួមជាមួយស្ថាប័នសំខាន់ៗ ដើម្បីបង្កើតក្របខ័ណ្ឌសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។ ឯកឧត្តមក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យសមាគមជប៉ុន-កម្ពុជារៀបចំគំនិតផ្តួចផ្តើមដែលភ្ជាប់អាជីវកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរ ជាពិសេសក្នុងវិស័យដែលមានតម្លៃខ្ពស់ដូចជាការកែច្នៃជាដើម។
ការផ្តោតសំខាន់លើភាពជាដៃគូសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមមានគោលបំណងទាក់ទាញការវិនិយោគរបស់ជប៉ុន ខណៈពេលដែលការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់អាជីវកម្មកម្ពុជាតាមរយៈការពង្រឹងជំនាញ និងលទ្ធភាពទទួលបានធនធានហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែប្រសើរឡើង ដើម្បីជំរុញបរិយាកាសសេដ្ឋកិច្ចដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក។
ដោយសារប្រទេសជប៉ុន និងកម្ពុជាពង្រឹងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ច ការផ្តោតសំខាន់លើកិច្ចសហការសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមសន្យាថានឹងត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់បរិយាកាសធុរកិច្ចដ៏រស់រវើក និងនិរន្តរភាព ដោយដោះសោសក្តានុពលពេញលេញនៃសេដ្ឋកិច្ចទាំងពីរ។