Korean Agency and The CCA to Promote Construction Sector
KOTRA, the International Trade-Investment Promotion Agency of Korea’s has held talks with the Cambodia Constructors Association (CCA) to explore cooperating in the promotion of the construction sector given the strong growth of the industry in Cambodia.
The meeting took place between Mr. Chiv Siv Pheng, Secretariat General Manager of CCA, representative of Neak Oknha Pung Kheav Se Chairman of CCA and Mr. Kyungmoo Kwon, Director General of Kotra Phnom Penh.
A contract on cooperation is being planned to benefit the associations in the two countries, particularly in promoting the development of the construction sector in Cambodia and the exchange of information, business networks, organising exhibitions, workshops and other programs relating to the construction sector with the CCA in Cambodia.
Mr. Chiv explained how the meeting was very important because it will help to expand the dissemination of information on the development on Cambodia’s construction sector to investors in Korea and attract more interest and investment in the sector, which will help the national economy to grow. Moreover, Korea also plans to organise business programs between Cambodia and Korea.
“The large influx of foreign construction companies into Cambodia does not have an impact on local investors, because it also generates jobs and provides decent compensation to the people. To help to promote greater investment in Cambodia, we need the participation of both local and international investors”, said Mr. Chiv Siv Pheng.
The CCA currently has 163 companies as members, with a total of 103 local companies and 60 international companies from 17 countries, with 12 companies from Korea. The CCA also cooperates with the ASEAN Constructors Federation, International Federation of Asian, Western Pacific Constructors’ Association and China-ASEAN Business Council.