Gov’t Urges Pig Farms to Build Waste-to-Energy Plants from Pig Manure
The Minister of Agriculture, Forestry, and Fisheries (MAFF) has urged large-scale pig firm owners across the country to process pig manure into biomass and generate their own electricity to reduce the cost of production.,
MAFF Minister HE Veng Sakhon proposed the idea during his site visit to a pig farm in Tram Kak district, Takeo province on 15 August 2022.
“If not generating electricity through biomass procedure, farmers can also process pig manure for other purposes to sell in the market. This is also an important source of income,” said HE Sakhon.
Besides the pig waste-to-energy plant, the Minister also urged the farm to use solar energy to generate electricity as well.