A group of Malaysian investors has been exploring investment potential in key sectors in Kampong Speu province including real estate, tourism, trade, agriculture, industry, and solar power.
The investment interest was mentioned in a meeting between Kampon Speu Governor HE Vei Samnang and the Ambassador of Malaysia Eldeen Husaini Hohd Hasim on 16 March.
According to HE Vei Samnang, the Ambassador of Malaysia will urge investors from their country to come and invest in the six aforementioned sectors in Kampong Speu in the near future.
“When Malaysian investors are interested and come to invest in the province, the people of Kampong Speu have more income as through job opportunities,” said HE Samnang.