Following three serious construction site incidents since June, Malaysia’s Department of Occupational Safety and Health (DOSH) will introduce strict new rules holding developers and designers responsible for safety, not just contractors.
Four workers died in June when a retaining wall collapsed at a resort construction site, four more were injured when a platform collapsed in KL, and two workers died when a multi-story car park construction collapsed in the capital.
“In most cases, worksite incidents could have been avoided if the proper guidelines, procedures and safety systems are implemented……. We have guidelines that are mostly voluntary, but it will probably become mandatory in the first quarter of next year.” DOSH director-general Omar Mat Piah said on 18 July.