The Ministry of Economy Finance (MEF) in cooperation with the Korean Development Institution (KDI) has been studying to form a policy for checking Cambodian real estate risk to assess real estate and construction market risk in Cambodia, according to a discussion workshop on 26 May 2022.
This study project has been launched on 1 April 2022 under the Knowledge Sharing Program (2021-2022).
According to the workshop, KDI will study:
1. Macroeconomic stability of Cambodia
2. Analysis of external conditions and foreign direct investment inflows to Cambodia
3. Analysis of real estate market volatility and risks in Cambodia
4. Policy suggestions for the stability of Cambodian real estate markets
In addition, KDI also will compare the Cambodian real estate market to Korean experiences, especially the housing market in both countries.