Ministry of Interior Investigating Forest Land Encroachment Cases in Mondulkiri
The Minister of Interior Samdech Sar Kheng has established an inter-ministerial team to investigate all protected land encroachment cases in protected areas in Mondulkiri province.
According to the official decision dated 22 July, the main task of the team is to investigate each case listed in the Council of Ministers Office’s report dated 12 June 2020, and collect all possible pieces of evidence related to all officials and anyone involved.
To date, the Mondulkiri provincial governor has revoked ownership titles and seized back over 2,000 hectares of illegally-occupied land, emphasising that the law is applied equally regardless of social ranking. (Read more)
Regarding the matter of illegal land, Cambodian Prime Minister Samdech Hun Sen also recently warned that those corrupt officials taking state land and occupying people’s land will be punished heavily. Those titles which have been issued unlawfully will also be void. (Read more)