The Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction Cambodia (MLMUPC) has been contributing an average of US$150 million annually to the national budget, one of the largest contributions from a ministry.
“Revenue from non-tax services is about US$30 million. Meanwhile, revenue from the tax department but all transactions managed by MLMPUC, which we call the stamp duty, is about US$120 million,” said HE Seng Lot.
“Thus, the ministry has contributed revenue to the national budget of about US$150 million dollars a year,” he added.