MLMUPC Diary: May – June 2017
Ministry inaugurates 50-hectare public housing project (01 May)To honour International Labour Day, H.E. Chea Sophara presided over the ground-breaking event for a large-scale public housing development project developed by Bun Jes Group. Developed on a 80-hectare landmass, the project is located at Sleng Deidos Village, Prek Taten Commune, in Kandal Province’s Punhea Leu District which is about 22km from downtown Phnom Penh.
Ministry presents land dispute resolution to police students (04 May)
H.E. Chea Sophara was invited to deliver experience sharing on the mechanism to resolve the nation’s land disputes to students, police officials and lecturers of the Policy Academy of Cambodia.
MLMUPC discusses ties with Japan counterpart (05 May)
H.E Chea Sophara discussed issues related to urban planning, construction, and land management with Mr. Keiichi ISHII, Minister of Land, Infrastructure, Transportation and Tourism of Japan. The two counterparts have discussed these issues a few times already since H.E. Chea Sopara took office last year.
Ministry finalises White Building development resolution (12 May)
H.E. Chea Sophara presided over the meeting on the White Building development. The discussion produced three results; the residents accepted the offer of USD1,400 per square metre in compensation from the MLMUPC; the relocation will take place between 6 June and 6 July, 2017; and a USD100 was offered to each family to remove their materials out of the building.
New low-cost home model announced (16 May)
The affected families living in the soon-to-be–razed White Building agreed to accept the compensation scheme from the government under the moderation by MLMUPC. The residents accepted the offer of USD1,400 per square metre. The Japanese firm Arakawa Co, is in charge of developing a 21-storey mixed-use structure at the site. To celebrate this fconsensus over the deal, a traditional Khmer noodle celebration party took place on 10 June 2017 near the White Building attended by H.E. Chea Sophara along with his coworkers and the White Building residents.
China eyes the kingdom’s property boom (12 june)
Senior Minister H.E. Chea Sophara welcomed Mr. Xun Ningning, Executive President of China-ASEAN Business Council (CABC) to discuss the nation’s construction boom and hoping to bridge bilateral relations. During the meeting, the Chinese CABC delegates expressed their confidence in the Cambodian government and especially for having a business bond between the two counterparts. With this business friendship, the Chinese delegates promised to strengthen cooperation with the relevant ministries in the field of construction and property in the kingdom.
MLMUPC hosts national housing forum (27 June)
H.E Chea Sophara presided over the National Housing Forum on “Housing at the Centre”. Held on 27 June at Intercontinental Hotel, Cambodia, the event was a collaboration between Habitat for Humanity Cambodia and MLMUPC. H.E. Chea Sophara was also invited to meet the Habitat representatives, after the event successfully concluded.