In order to ensure the safety and convenience of the public, the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) has issued an executive regulation on the road layout plan for pavements, pedestrian paths, and bicycle lanes across the country.
The executive regulation was signed on 6 June, 2018 by H.E. Chea Sophara, Minister of MLMUPC. Under the regulation, the committee of land management and urban planning at the national and sub-national level must prepare a strategy and plan for the implementation of the road layout in order to ensure efficiency.
In addition, the sub-national committees shall make regular reports on the progress of their work to the national committee.