MPWT, Chinese Firm to Conduct Exchange Training Courses for Infrastructure Builders
The Techo Sen Institute of Public Works and Transport (TSIPWT) has signed on MoU with Beijing Urban Construction Group (BUCG) to co-conduct exchange training programs for infrastructure engineers, especially for wastewater treatment systems, roads, bridges, and railways in urban areas.
The MoU was signed on Friday 18 March in the presence of MPWT Under-Secretary of State HE Vasim Sorya, TSIPWT Director HE Hoeun Samneang, BUCG representative Fan Zhiwei.
Under the MoU, the two parties will work together to provide resources for teachers and professors and send students for study tours in China, especially on B|UCG’s projects such as roads and bridges construction, wastewater treatment, and railway.
HE Vasim Sorya emphasised that the MoU will help enhance the quality of Cambodian students and engineers through the on-field experiences in large projects in China.
BUCG is one of the largest construction enterprises in China, one of the top 500 enterprises in China, and ranks 14th among the top 250 construction companies in the world rated by Engineering News-Record.