The National Assembly of Cambodia unanimously approved a draft US$8.2 billion budget for expenditure in 2020 on Tuesday 26 November, a 22% increase compared to the 2019 budget law.
According to the draft budget law, the majority of the budget will go to general administration, national defense, and the social sector.
To meet the expenditure, the government plans to make gross revenue of US$6.5 billion, a 24 percent increase compared to 2019.
Additionally, the government expects to borrow US$1.8 billion from development partners and sovereign nations.
H.E. Aun Pornmoniroth, Minister of Economy and Finance, said in the plenary session of the National Assembly that the draft budget law 2020 is important to continue to strengthen peace, political stability, security, and social order.
According to the Ministry of Economy and Finance, Cambodia’s economy is forecast to grow at 7.1% in 2019 and 6.5% in 2020.