National Road 55 Complete by 2018
Work is quickly proceeding on National Road 55 in Pursat province which will eventually link to the Thai border. Being built through the infrastructure funding support provided by the Chinese government through the One Belt, One Road (OBOR) initiative, the 182km road will connect the statue of Neak Ta Khleang Moeang in Pursat to the Cambodian-Thai checkpoint in Thmor Dar.
After construction on the USD100 million project started in June 2015, approximately 80 percent of the work is already finished and is expected to be open to traffic sometime in 2018.
When open, it is expected that the road will bring significant economic development to the previously isolated area.