National Road No. 58 Open in December
Development of National Road No. 58 is now well underway in a project and expected to open to traffic in December 2018.
The new road, which is being built to accelerate economic growth in the countryside near the border with Thailand, connects Banteay Meanchey on the Thai border to Otdar Meanchey directly to the east. Constructed by China-based Shanghai Construction Group Co., Ltd. the project is costing USD122 million.
“The road is the economic artery connecting Cambodia and Thailand in term of enhancing trade investment of the two nations as well as making traveling facilitation for local commuters relatively easy and fast,” said Minister of Public Works & Transport Sun Chanthol in September during an inspection in September.