The National Bank of Cambodia and the National Institute of Statistics of the Ministry of Planning have officially launched the Residential Property Price Index, which is measure and determines specific real estate and construction appraisals as a basis for banking institutions to avoid risks.
The launching ceremony of the Residential Property Price Index was held on June 6 in the presence of HE Chea Serey, Director General of the National Bank of Cambodia, and HE Hang Lina, Director General of the National Institute of Statistics.
Speaking at the ceremony, HE Chea Serey said that the introduction of the residential property price index will play an important role in monitoring, evaluating and formulating development policies as well as measures to minimize risks in order to maintain macroeconomic stability.
HE Hang Lina said that the residential property price index will be an important indicator to monitor the development of the real estate and housing sector, which is growing rapidly over the past two decades.
Additionally, the residential property price index will monitor and check in a timely manner and avoid any economic crisis that may arise from the crisis of the real estate sector, as some countries have experienced in the past, she said.