The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction and the Ministry of Justice, has recently issued a joint Prakas (regulation), to tighten construction standard loopholes in Cambodia.
Issued on 02 August, this inter-ministerial Prakas aims to enforce the effective inspection and management of all property development in the kingdom in all aspects including quality, safety, social impact, environment, and crimes, among others.
This regulation is also a response to the current failure in regard to the quality and standard of buildings in Cambodia, which so far has caused several severe accidents—one of the worst examples was the recent collapse in June 2019 of the seven-storey building in Sihanoukville killing and injuring more than 40 people. (Read More)
The Prakas also established an inspection team comprising of both national and sub-national level authorities to perform regular patrols and checks on all buildings nationwide.
During the inspections, if the team discovers that the property owners/constructors fail to meet the technical and legal requirements laid out in the Prakas, they will face the punishment ranging from a warning letter, temporary confinement of construction materials and machinery, suspension of construction work, to suspension of the development permit, and others, on a case-by-case analysis by the inspection team.
In addition to this recent Prakas, the Cambodian government also established a Special Construction Quality Inspection Committee on 23 June 2019, following the major incident in Sihanoukville. (Read more)