New Sub-Decree on Engineers’ Code of Conduct to Help Strengthen Construction Sector
The Ministry of Labour and Vocational Training has been working with the Board of Engineers to accelerate the process of drafting a new sub-decree on an engineers’ code of conduct to be completed as soon as possible.
According to these two government bodies, the introduction of this sub-decree is one of the essential mechanisms to strengthen the quality of local engineers and to standardise the kingdom’s construction sector.
Minister of Labour and Vocational Training HE Ith Sam Heng said at the progress discussion meeting on 21 June that this sub-decree will help promote the ethics of all engineers and, more importantly, help foster the integrity of their professionalism.
“At this stage, the draft is nearly complete. However, we will collect more input, reviews, and revise one more time before submitting it for final approval from PM Samdech Hun Sen,” said HE Ith Sam Heng.
According to a report by the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, as of May 2021, Cambodia has a total of 4,623 registered engineers. (Read more)