A New Zealand construction company Fletcher Building has recently completed a study to divert used tyres from landfill to cement manufacture, which could help reduce carbon emissions by over 13,000 tons per year.
According to the Global Construction Review’s report on 1 April, the company will burn a total of 3 million used tyres a year at 1,400 degrees Celsius for cement production.
The firm added that this technology will reduce carbon emissions by 13,000 tons per year and will reduce the use of Ironsand by 5,000 tons as well.
The project will cost approximately US$14 million, with New Zealand’s Ministry for the Environment providing a grant of US$11 million.