According to the project report obtained by Construction & Property Magazine, the ‘Chroy Changva International Convention Centre’ will be constructed on a total land area of 26,774.38 square metres or equal to a total area of about 18,968.28 square metres located in the heart of Chroy Changva Satellite City.
This centre will be used for weddings, international conventions and as an exhibition centre, and especially for the Asia-Europe Meeting (ASEM13) hosted by the Cambodian government in 2020. (Read more)
According to an OCIC representative, this US$16 million ‘Chroy Changva International Convention Centre’ will undergo 14 months of construction starting from 31 March 2019 until 31 May 2020 and is divided into five phases.
The international convention centre will be divided into three section with the building equipped with the latest technology in glass to reduce heat and sound. Moreover, surrounding the building, there will be 3D lighting, which will help to beautify the building.
The three main sections include 13,232.84 square metres of exhibition hall, 5,735.55 square metres of warehouse and a kitchen area, and an underground car parking area of around 7,806.1 square metres, equal to about 198 parking spaces.