Philippine investors are exploring new opportunities in Cambodia’s construction and priority sectors, with full ownership in rice production being highlighted as a significant potential investment area. This strategic interest was discussed during a meeting on 8 July 2024 between Samdech Techo Hun Sen, President of the Senate of Cambodia, and Mrs. Flerida Ann Camille P. Mayo, Ambassador of the Philippines to Cambodia.
Ambassador Mayo emphasised her dedication to strengthening cooperation in trade, investment, education, health, and military relations between the two nations during her diplomatic mission. She noted that various Filipino companies are already investing in Cambodia’s health, education, and food processing industries. Moreover, she pointed out that Filipino investors are actively seeking opportunities in the construction, food and beverage, food processing and manufacturing, retail, and education sectors.
In response, Samdech Techo Hun Sen welcomed the investments and recommended that Philippine investors explore more opportunities, particularly in rice production. He assured them that they could have full ownership in this sector. The Cambodian government is facilitating rice cultivation, milling, packaging, storage, and export operations to the Philippines and other markets.
Furthermore, Samdech Techo Hun Sen proposed the establishment of direct flights between the Philippines and Cambodia to boost tourism and facilitate travel for investors, enhancing the economic and cultural ties between the two countries.