During the first half of 2022, the Phnom Penh Autonomous Port (PPAP) earned nearly US$20 million in revenue, an increase of about 29% compared to the same period last year.
PPAP Director General Hei Bavy said on 23 August that the increase in revenue is due to the increase in exports of Cambodian agricultural products, as well as the export of textile and garment products to foreign markets.
If counted from January to July 2022, there were a total of 2,390 cargo ships passing through, an increase of 78.36% compared to the same period in 2021. Meanwhile, the volume of containers was at 250,000 TEUs, an increase of 39.70% year-on-year.
In 2021, PPAP earned a profit of about US$12 million, which is a significant amount given the pandemic crisis. (Read more)