Phnom Penh Mega Mall 99.4% complete, expected to open by Q4 this year
Construction of Phnom Penh Mega Mall is currently 99.4% complete and is expected to open for operation by Q4 of 2020, which is another delay from last year’s announcement.
According to the president and CEO of the Hassan (Cambodia) Development Mr Olvy Othsaman, the original plan for the opening was in Q3 this year. However, due to internal work, it has now been pushed back.
“Actually, we have completed the construction almost 100%. At this stage, I think it is around 99.4%. The reason for the delay is that we are currently waiting for the response from Samdech Hun Sen, as he is invited to preside over the grand opening ceremony,” said Mr Othsaman.
“Though the exact date of the grand opening is not yet clear. We expect that it will be by Q4 of 2020,” he added.
Located along Russian Boulevard nearby the Techno flyover, Phnom Penh Mega Mall is a 10-storey building which will feature a theatre, bowling centre, and local and international brands totalling about 400 businesses. (Read more)
Initially called Parkson and later formally named Phnom Penh Mega Mall, the project started construction in late 2012 and was due to open in 2016 or early 2017. However, it has been delayed on multiple occasions.