Phnom Penh Municipality has recently announced their plan to upgrade the walkway along Norodom Boulevard on the section from Independent Monument to Wat Phnom Penh.
According to Facebook Fanpage of the Municipality this project is being done to improve tidiness and beauty of the city as Norodom Boulevard is one of main Boulevards in Phnom Penh City. The walkway will be equipped modern terrazo tile (Kerala) and it will be also designed to ease the disabled commuters as well.
At this stage, the Phnom Penh Municipality has yet to reveal the detail on the project timeline or the budget that will be used in this project.