Phnom Penh residential property prices rose an astonishing 26.2 percent in 2015, the highest of any city in the Asia Pacific region according to the Knight Frank Prime Asia Development Land Index.
In H2 of 2015, the performance cooled a little with the cost of residential property rising by 10.6 percent. This placed Phnom Penh behind only Tokyo as the city with the greatest rise in land values in the whole region.
Knight Frank’s Nicholas Holt, head of research for Asia Pacific, said, “the confluence of easing construction costs and rising residential prices and office rents propelled Phnom Penh’s prime land prices upwards.”