Phnom Penh to Become Trade Hub for Foreign Investors
With massive building projects emerging and sustained growth, Phnom Penh is becoming a trade hub for foreign investors, according to H.E. Men Sam An, Deputy Prime Minister and Minister of National Assembly and Senate Relations and Inspection.
Speaking in front of 42-Chinese business delegates during the Tianxia Chaoshang Economic Conference on 26 August, H.E. Men Sam An highlighted the success of Cambodia’s economy while also pointing out the capital investment opportunities.
“Phnom Penh is growing and is turning to become a very attractive and vibrant trade hub with active business activities,” she said.
Indeed, this great potential supported by the continued investment in high-rise buildings, hotels, restaurants, as well as shopping malls. In addition, the city continues to attract more and more residential construction projects, she added.
Addressing the country’s political and economic stability, H.E. Men Sam An asked Chinese business leaders to invest in Cambodia especially in high-potential sectors such as real estate, financial services, agriculture, industry and tourism.