The Banteay Meanchey Provincial Administration has ordered the temporary closure of all casinos in Poipet as more COVID-19 positive cases are found in the province, according to an official announcement on 27 April.
There were 171 cases of COVID-19 reported in the province on Tuesday, prompting authorities to issue the temporary closure notice.
According to the provincial administration director Chhoeun Kraiyong, guests of Poipet’s casinos were among those to have tested positive.
The community outbreak in Cambodia has been surging. Phnom Penh and some other cities nationwide are still in lockdown. Many public and private properties have been turned into treatment facilities.
Recently, the Sihanoukville Provincial Administration also temporarily suspended the operation of three major businesses in the town for 14 days after finding more positive cases of COVID-19. (Read more)