Prey Veng Real Estate Businesses Ordered to Get Permits in 30 Days or Face Legal Action
The Prey Veng Provincial Department of Economy and Finance has ordered all real estate development businesses to apply for a permit or license before 30 November; or otherwise face severe legal action.
According to the announcement dated 27 October 2021, residential projects with 4 to 30 apartment rooms/villas/condo units, or land plot developments sized under 10,000 sqm must apply for the permit at the Department of Economy and Finance.
Meanwhile, residential projects with over 30 units or land plot development of over 10,000 square metres must apply for a license at the Ministry of Economy and Finance.
After the deadline, the department will take administrative actions and impose penalties on real estate development businesses that do not comply with this instruction following Prakas No 089 SHV.PRK dated 20 January 2020 on “The Management of Real Estate Development Businesses”.