Private Sector Called on to Build Phnom Penh Logistics Complex
The Ministry of Public Works and Transport has asked the private sector to join in the construction of a Logistics Centre in Phnom Penh, with the complex planned for near to Phnom Penh Autonomous Port.
The participation of the private sector in the construction and development of the logistics centre in Phnom Penh would promote the logistics sector in the capital.
The meeting for a pre-feasibility study of the logistics complex in Phnom Penh was held on 24 June 2019 at the ministry and the study will take six months.
This is the first project under a master plan supported by development partner ADB under the Public Private Partnership.
This project is essential to provide more options for land transport, rail and water transportation, reduce logistics costs, enhance Cambodia’s competitiveness of products and services, and integrate Cambodia into regional and global supply chains.
H.E. Sun Chanthol, Senior Minister and Minister of Public Works and Transport, said that the logistics complex project has already been established and the ministry is calling on the private sector to participate in the project.
Speaking to reporters on Tuesday, H.E. Sun Chanthol said: “We are currently working on plans, but we have not yet found a partner for private construction. We have yet to receive applications from the private sector to build a logistics centre.”
Sin Chengy, president of the Cambodian Freight Forwarders Association, expects the logistics complex in the Phnom Penh will help promote the logistics industry by facilitating transportation-related forms.