Program to Offer a 10-year Visa to Foreign Investors Launched in Cambodia
Cambodia has launched a program to encourage foreign investment that offers a ten-year visa and other benefits to those who invest in the country.
Named, the “Cambodia – My Second Home” program, it has been exclusively launched by the Khmer Home Charity Association with full authorisation from the Ministry of Interior.
The goal of the program is to promote trade and investment to those who wish to invest in Cambodia, the company said on its Facebook page.
Applicants for the Cambodia My 2nd Home (CM2H) program will have access to a number of business-friendly measures, such as 10-year visas with no entry or exit restrictions, as well as an option to apply for Cambodian citizenship after five years, the company said.
Foreign investors will also benefit from Khmer Home Charity Association membership under the program, which will grant them access to local insurance coverage and VIP medical treatment, among other advantages.
Applicants must be a citizen of a country recognised by the Cambodian government, stated the company.