The National Bank of Cambodia (NBC) reported in February that USD3.91 billion in bank loans were absorbed by the nation’s construction and real estate sectors in 2017.
The two sectors represented 24.28 percent of last year’s total bank loan portfolio of USD16.10 billion which was a 16.8 percent year-on-year increase from 2016.
Loans to developers totalled USD1.52 billion, while home buyers accounted for USD1.48 billion in personal loans. Loans for real estate traders totalled USD917 million. The construction sector enjoyed strong credit growth with a high of 35 percent in 2017.
“According to the NBC, in the construction sector, investment flows and rising demand, especially the growth of middle-income people, have contributed to the growth of the sector and continue to grow in 2018, but at a slower pace,” state news agency AKP reported.