Royal Group Phnom Penh SEZ Plc has successfully raised US$9.96 million from its green bond listing on the Cambodia Securities Exchange (CSX) to fund the construction of a wastewater treatment plant and its infrastructure. The official bond listing ceremony took place on 28 June 2024 at the CSX building, presided over by HE Dr Hean Sahib, Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance (MEF) and Chairman of CSX.
Named the ‘PPSP Green Bond’, this public guaranteed bond by the Credit Guarantee and Investment Facility (CGIF) has a total offering amount of US$9.96 million with a five-year maturity and a coupon rate of SOFR+1.5% per annum.
The company confirmed that “the total proceeds from the issuance will be used to build a wastewater treatment plant and its infrastructure.”
Mr. Uematsu Hiroshi, Chief Executive Officer of RGPP SEZ, highlighted the significance of this capital raises through CSX, stating that it provides a strong source of financing to expand the company’s business operations in an environmentally sustainable manner.
“This issuance is helping us achieve our company goal of attracting potential investors to the economic zone, and it is an honour for Royal Group to be involved in the development of the securities market,” he said.
As of June 2024, CSX boasts 23 listed companies, including 11 stocks and 12 bonds, with a total fundraised amounting to approximately US$400 million.