Royal Railway has issued an additional US$24 million bond to the public, scheduled for listing on 29 December on the Cambodia Securities Exchange, according to a press conference on 22 December.
This is the second time that the firm has issued bonds after the first US$10 million was sold. (Read more)
According to HE Sou Socheat, the Royal Government Delegate in charge of the Director General of the Securities and Exchange Commission of Cambodia, Royal Railways is the eighth company to be listed on the Cambodia Securities Exchange and the first to issue infrastructure-related bonds.
Royal Railways is a company that provides transportation services including passenger trains, rail cargo, warehouse rental, and customs service.