For the past decade, Cambodia has experienced a boom in the construction and property sectors which has provided a boost to the kingdom’s rapidly growing economy.
According to the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, more than 2,000 construction related businesses are currently registered with the Ministry, and this number keeps increasing year on year.
The rapid increase in the number of industry players has led to concerns that the Cambodia construction and property market is becoming restricted by too much competition.
In contrast, the founder and CEO of Key Real Estate Co., Ltd., a real estate analyst, and former vice-president of the Cambodian Valuers and Estate Agents Association (CVEA) Mr Sorn Seap, disagrees that the market has become too tight and has urged investors and developers to view the market more positively.
“Cambodia is free market country, so everyone can come and invest and everyone has the right to compete. Actually, the more competitive the market is, the more the market will grow; not tighten the market,” he explained.
“The market is not as tight as most people think. There are many of them, but we just don’t know how or don’t have enough knowledge to look for the opportunity. There are still many opportunities for making money in the current market if you observe and study the market well,” he added.
Regarding how to view opportunities, Mr Sorn Seap urged those seeking opportunities to learn more about property.
“To look for opportunity, first you have to have knowledge in the field, so I suggest you learn more and never stop learning. If you are already an expert in the field, I suggest you get more involved and put yourself deep into the market. Last but not least, think positively, be determined, and look for the business opportunity you want. I bet you will find it,” he said.
“Human resources in the property sector are in high demand in Cambodia. If we have more human resources, the market will grow even bigger as those human resources know how to attract more investors,” he concluded.