Siem Reap Goes Green With Rinnai
The expensive headache of heating water for the businesses and people in Siem Reap will soon come to an end after Rinnai green water heating solutions officially arrived in the nation’s tourist hub.
Rinnai is a Japanese water heating solutions company established in 1920 and enjoys a global reputation for its sustainable and energy efficient products.The brand has been available in Cambodia market for three years through exclusive distribution by Camcona Trading (Cambodia) Co., Ltd, a leading supplier of global brands for the property and construction market in Cambodia.
After enjoying great success in the Phnom Penh market, Camcona is now introducing Rinnai water heating products to owners of hotels and commercial properties in Siem Reap to help them minimise their high utility bill expenses incurred due to primitive water heating equipment.
At the product launch in Siem Reap on 1 July, Camcona described the various benefits of Rinnai water heating solutions range of electricity, gas and solar-based applications to over 100 owners of commercial properties.They placed special emphasis on the gas-water heating applications, explaining how it provides maximum and sustainable benefits for users.
Many commercial properties in Siem Reap, especially hotels, see profits hurt because of expensive electricity bills generated from their use of standard water heating equipment or water boilers, and those properties were built years ago before Rinnai was available, explained Ms. Elida Kimsrun, Managing Partner of Camcona Trading (Cambodia) Co., Ltd.
“With the change to Rinnai water heaters, I believe they will save a lot on expensive electricity bills.” she said, adding that, “Besides being more than half cheaper than electricity, Rinnai gas water heaters also help save the environment since it is green energy.”
Speaking at the event, H.E. Aing Sovannroath, Deputy Director-General of Tourism, Ministry of Tourism urged hotel operators and other commercial businesses in Siem Reap to consider Rinnai water heating solutions for their water supply issues, asserting that the brand uses gas which is one of the sustainable energy sources recommended by the government.
Rinnai water heating systems use a simple, compact gas-powered water heater instead of electricity.“By encouraging an environmentally-friendly water heating approach, Rinnai leads on sustainable water heating solutions in Cambodia that also bring great benefits to users,” said Kimsrun.
The main benefits of a Rinnai centralised gas water heating system are; over 50 percent cost saving by replacing electrical heating with gas heating; lightweight and space saving; fast and continuous hot water supply (26l/min per burner); flexibility for future expansion; and low maintenance needs.
Since Rinnai launched on the Cambodian market in 2013, more and more businesses, especially hotels, have started installing this energy efficient water heating system to replace their electricity-based system.
“Although Rinnai has only been available here over the last three years, this brand has been recognised and trusted by many users reflected by a steep sales growth of around 80 percent year-on-year. This has been achieved because of its uncompromised quality, safety and the innovative technology coupled with the careful monitoring system,” Kimsrun explained. A
lthough focusing on the Phnom Penh and Siem Reap markets, Rinnai is also available in most of the Kingdom’s city/provinces.