SIKA marks 15 years serving Cambodia
SIKA is a global supplier of specialty chemicals in construction headquartered in Switzerland with over 100 years of experience.
This giant chemical expert opened its Cambodia subsidiary 15 years ago under the company name SIKA (Cambodia) Ltd. The firm has operated to date with 35 dedicated employees while its local factory opened in 2015 with the production capacity of 60,000 litres of admixtures per day to supply the local market. The company targets seven markets: concrete admixtures and additives, water proofing solutions, roofing solutions, flooring solutions, protection and refurbishment solutions, sealing and bonding solutions, and for marine and automotive Industry. Some of its massive project references are: Neak Loeung Bridge, Olympia City, ACLEDA Headquarters, Crown Factory, Ream Navy Base, and Borey Peng Huoth. SIKA joined the Cambodia Constructors Association (CCA) in 2012. Since then, it has been a very active CCA member by helping expand the association’s membership while also contributing to the nation’s construction industry. Speaking at the 15th year ceremony at Sofitel Hotel, Mr. Antoine Danielli, managing director of SIKA Cambodia gave thanks for the booming construction sector in Cambodia, asserting that, “SIKA is proud to set up a factory in Cambodia that primarily produces concrete admixture and additives to lead in the Cambodian market. It is our great pride to have our products with a Swiss Quality having the stamp ‘made in Cambodia.”