In an effort to halt the spread of COVID-19 among the mostly foreign construction workforce in the country, Singapore started distributed 450,000 contact-tracing tags on 18 October to all construction, shipyard and process industry workers.
The workers wear the water-resistant tag on their wrist so any worker who comes into close contact with them can be identified via Singapore’s TraceTogether smartphone app. If any worker tests positive, details of those who have been in close contact are immediately sent to the Ministry of Health.
“This will benefit employers and workers because only close contacts will be isolated, thereby minimising any work disruptions,” said the Ministry of Manpower in a joint statement with the Building and Construction Authority, the Economic Development Board and other bodies involved in the initiative.