Giant Thai Tech Firm to Establish Advanced Technology Training Institute in Cambodia
Thailand’s SNC company plans to set up an advanced technology training institute to support Cambodia’s fourth industrial revolution.
According to the Ambassador of Cambodia to Thailand HE Ouk Sophoran during a business tour on 13 August, the institute will help develop human resources and increase Cambodia’s competitiveness in attracting foreign direct investment.
During a study tour at the company’s 23 factories, the ambassador said that the project to establish this training institute is in line with Cambodia’s Industrial Development Plan (IDP) 2015-2025 with the final goal to make Cambodia become a high middle-income country in 2030 and a high-income country in 2050.
This institute will train Cambodian youth on equipment and electronic producing skills to support the company’s future market expansion.
This is a new project of SNC Corporation after the firm has already studied multiple sectors in Cambodia such as waste management, and renewable energy, among others.
SNC Corporation was established in 1994 and now operates robots to produce air conditioning parts for homes and cars, refrigerators, and televisions.