Social Protection Sought for Construction Workers
Workers in the construction sector are seeking social protection through the National Social Security Fund (NSSF) like workers in other sector receive, citing that construction work is considered a high-risk risk job compared to other jobs.
In the World Health and Safety 2019 meeting held on 29 April, a group of construction workers and worker unions pushed the government to consider construction workers as recipients of social protection from the government.
Sok Kin, president of the Building and Wood Workers Trade Union Federation of Cambodia, said that jobs in the construction sector face high risks compared to careers in other sectors. He said the NSSF should be extended to construction workers so that they will be able to access to the public service like other sectors.
“Related to the NSSF, why not extend the NSSF implementation to benefit construction workers for helping them when accidents occur?”, asked Mr Kin. “Because there is the law, we will all continue to push the government to check and implement the NSSF to benefit to workers in construction sector.”
There are currently over 200,000 workers working in the construction sector nationwide, according to figures from Building and Wood Workers Trade Union Federation of Cambodia.