Swiss Based Company Plans to Develop Us$40 Million Hospital in Cambodia
In response to national economic growth and demand for good healthcare, Swiss-based companies revealed plans to develop a hospital in Cambodia during a meeting between representatives of the companies and the head of the Cambodian government in Geneva, Switzerland.
According to Prime Minister Samdech Techo Hun Sen’s Facebook post, six international companies have expressed their interest in investing about US$40 million in the construction of a new hospital and healthcare centre.
According to Samdech Techo Hun Sen, in addition to the establishment of the new hospital, the company also intends to help in the training and capacity building in the health sector.
The investment initiative comes while the real estate sector in Cambodia is in need of healthcare infrastructure since most investment to date has focused on residential projects, commercial, shopping centres and offices.
Panelists at the recent 4th Real Estate and Construction Forum, organised by the European Chamber of Commerce in Cambodia, also called for more investment on healthcare infrastructure.
The latest major private hospital opened in Phnom Penh is the Sunrise Hospital, a joint venture between GJC Corporation, INCJ and Kitahara Medical Strategies International. With a total investment of US$35 million, this hospital was built by local construction company Ly Chhuong Construction Co. Ltd. Read more
In addition, the Thai-owned US$50 million Royal Phnom Penh Hospital inaugurated in 2014, was built by Bangkok Dusit Medical Services.