Thai retail supermarket, Big C will provide more job opportunities to Cambodians
Big C supermarket is creating additional job opportunities for local people a week after opening its first branch in Cambodia.
Before the soft opening day, Big C supermarket helped to create 1,200 jobs in the area according to its project application with the Council for the Development of Cambodia (CDC).
The giant retail store includes a large number of brand names currently looking for workers, including Amazon cafe, Nobicha, Major Cineplex and other stores.
Big C supermarket is located in Poipet city, Banteay Meanchey Province a city of 200,000 people on the Thai border. The location is expected to be an area attracting large investment from different countries including Thailand, China, and others.
Building the Big C in Poipet has been reported to cost US$6.8 million (206 million baht) and designed as a one stop shop for large scale retail.
Set on 2 hectares of land, this shopping destination has attracted a lot of local visitors following Big C posting on its Facebook page that it chose the soft opening ceremony to be held at 11:19 am to serve customers at heart.