The Bay to Build in May
The Bay project has announced that it will officially start construction in May 2016 and will begin establishing franchises to secure sales.
Launched in February 2015, construction on the prestigious project being developed by Singapore-based TEHO International was delayed by six months. This was in part due to its association with the shamed former CVEA president Sok Bun but more importantly due to the increasing number of condo development launches which put pressure on the unit price points.
The huge project, to be spread across seven buildings in Chruoy Changva, is scheduled for completion in 2020 with the The Bay Sky Villa and Okura Hotel the first to be completed. Condo prices in The Bay Sky Villa building range from $150,000 up to more than $1 million.