Construction to Begin Soon on US$11-Milllion National Vocational Tourism Schools
National Vocational Tourism Schools in Phnom Penh and Sihanoukville are scheduled to begin construction on 24 November, according to officials.
According to a meeting between Minister of Tourism HE Thong Khon and Director of the French Agency for Development (AFD) Boucher Sandrine on 17 November, the construction project will cost approximately US$11 million, a loan financed by AFD.
In addition, AFD has provided about 1.5 million euros (over US$1.5 million) in assistance to strengthen trade capacity in tourism (TCBP).
AFD has also supported capacity-building training for both institutions and staff in the tourism sector.
According to the meeting, AFD will continue to assist in establishing the same kind of national schools in other potential provinces as well.