Construction of the ASEAN’s tallest Buddha statue worth over US$30 million officially started in Cambodia’s Kampot province.
The ground-breaking ceremony for the statue was presided over by HE Chea Sophara, Deputy Prime Minister and Minister of Land Management, Urban Planning and Construction on 4 January 2023.
This project will be built in the area of 500 rice fields on the ridge of Bokor Mountain in Monivong “Bokor” National Park, Kampot Province.
With a height of 108 metres, this statue will be the largest of the 10 ASEAN countries to serve as a shrine and cultural tourism development in Bokor.