The Royal Government of Cambodia has designated two mountain resorts in Battambang as natural heritage sites with a total area of ​​more than 400 hectares. Both have been declared as natural heritage sites by two separate sub-decrees.
Sub-Decree No. 64 RNKR.BK dated 25 May 2020 declared Phnom Prampi as the Phnom Prampi Natural Heritage Site on 358.8 hectares located in Bour commune, Phnom Proekz district in Battambang province.
Additionally, Sub-Decree No. 67 RNKR.BK dated 25 May 2020 declared Phnom Teak Treang as Phnom Teak Treang Natural Heritage Site on 79.82 hectares located in Traeng commune, RotanakMondol district, Battambang province.
The decision to create these two natural heritage sites is aimed at protecting their ecological role for the benefit of all generations and providing natural and cultural services for sustainable use. It is also to increase the participation of local communities as well as the public in contributing to the management, protection and conservation of biodiversity, natural resources and cultural heritage in the region.
According to the sub-decrees, the Ministry of Environment has a duty to organise and control Phnom Prampi and Phnom Teak Treang natural heritage sites in collaboration with relevant ministries, the provincial administration of Battambang and competent armed forces to ensure environmental protection, biodiversity conservation and sustainable use of natural resources.