Sen Sok is the district with highest volume of landed property projects with completed landed residential project numbers standing at 45 developments as of Q3 2019, according to a CBRE Cambodia report.
Due to Sen Sok’s rapidly increasing land prices, as this district is now very close to the centre of Phnom Penh, the landed property development will seek other two potential districts. The report predicted that Por Sen Chey in northeastern Phnom Penh, will have 15 new landed residential projects, followed by Dangkor district in southeastern Phnom Penh, with 13 future landed properties.
Por Sen Chey currently holds the potential of Street 51, the city ring road from Oudong to Thnal Totueng, with land prices there begining to increase, while the sales lots of land activities have also began in Ang Snuol district, which is adjacent to Por Sen Chey district.
Dangkor is on Techo Hun Sen Boulevard, where the three giant shopping malls; Chip Mong Mall, PH Mall and Aeon Mall 3, are under construction. Although Dangkor has many big construction projects gathering there, the district still has plenty of space for housing development.
The Japan International Cooperation Agency (JICA) has announced construction of a US$27 million-dollar wastewater treatment plant, the first grant aid project on a sewerage system development in Phnom Penh, to be constructed at Choeung Ek in late 2020. It is believed that through these big projects, Dangkor will develop faster than other districts.