US$9.2 billion Needed for 2022-2024 Public Investment, 44% for Infrastructure Development
At least US$9.2 billion will be needed to implement a total of 673 public investment projects from 2022 to 2024, while 44.2% will be allocated for infrastructure development.
According to a Council of Ministers press release on 8 October 2021, of the total projects, 185 projects are ongoing which demands about US$5.8 billion, while another 488 projects are new and require a budget of US$3.3 billion.
To date, the Cambodian government and its development partners have prepared approximately US$7.7 billion for the aforementioned projects, of which the government is contributing US$477.1 million while partners are required to cover the rest. Thus, the government is currently seeking another US$1.4 billion.
The public investment program is a policy to achieve development through infrastructure development and private sector investment.